کوک کردن کالیمبا مبحثی است که همکاران دیگر ما در ایران و دیگر نقاط جهان قبلا درباره آن متون و فیلمهای زیادی تهیه کرده‌اند. قطعا استفاده از تمام نکات مطرح شده در دستورالعملهای گفته شده در آموزش‌های این مبحث کمک بسیار شایانی به علاقمندان کالیمبا برای یادگیری نحوه کوک کردن ساز خواهد کرد.

آنچه برای ما در این مورد اهمیت دارد رفع سوالات و ابهاماتی است که مخاطبین در این‌باره مطرح می‌نمایند. بنابراین می‌خواهیم به 4 نکته کلیدی در کوک کردن کالیمبا بپردازیم که با دانستن آنها می‌توانید از عهده کوک کالیمبا خود برآیید.

 1. نکته اول:

  اگر بخواهید به یک کوک دقیق در کالیمبا خود برسید باید بدانید که نت حال حاضر یک تیغه با نت نوشته شده روی آن که قرار است کوک کالیمبا شما باشد چقدر فاصله دارد و این فاصله کمتر یا بیشتر از نت مورد نظر است.
  بنابراین در گام اول سعی کنید ترتیب نت‌ها را به خاط بسپارید و اگر این کار برایتان مشکل بود اسم نت‌ها را به ترتیب روی یک برگه یادداشت کنید و جهت زیرتر شدن و بم‌تر شدن نت‌ها را با یک علامت فلش خطی مشخص کنید.
  به خاطر داشته باشید که اسم نت‌ها یا به صورت حروف انگلیسی نوشته می‌شوند یا به صورت نام‌های لاتین دو، ر، می، و …. بنابراین اگر معادل‌های این اسم‌ها را نمیشناسید، نخست آنها را روی برگه یادداشت کنید تا هنگام کوک کردن ساز چار سردرگمی نشوید.

 2. نکته دوم:

  جهت‌های درست ضربه زدن به تیغه‌ها را از دفترچه راهنمای ساز و یا از فایل‌های راهنمایی که برای کوک کالیمبا منتشر شده است یاد بگیرید و مطمئن شوید که وقتی می‌خواهید به سمت زیرتر شدن یا بم‌تر شدن تیغه پیش بروید، در جهت درست به تیغه ضربه می‌زنید. همچنین نحوه درست گرفتن چکش کوک کالیمبا در دست و مقدار شدتی که برای ضربه زدن استفاده می‌کنید بسیار حائز اهمیت است.

 3. نکته سوم:

  تشخیص درست نت یک صدا توسط گوش کار سختی است که تنها برای کسانی که مدتها تمرین موسیق و سلفژ داشته باشند امکان‌پذیر خواهد بود. بنابراین برای تشخیص نت درست می‌توانید از انواع تیونرها استفاده کنید.
  تیونرها یک دستگاه الکترونیکی با یک میکروفون و یا یک گیرنده سطحی هستند که با یک کلیپس مخصوص به بدنه ساز وصل می‌شوند و با ارتعاش تیغه، نت آن تیغه را نمایش می‌دهند. شما می‌توانید بعد از نمایش نت روی صفحه تیونر با تشخیص نسبت فاصله آن نت با نت کوک آن تیغه  در صورت لزوم با چکش کوک تیغه را به سمت داخل یا بیرون هدایت کنید تا به نت نوشته شده روی تیغه برسید.
  امروزه اپلیکیشن‌های زیادی با عنوان تیونر در دسترس است که می‌توان با نصب آنها روی گوشی موبایل یا تبلت، یک تیونر دیجیتال دقیق در اختیار داشت. نکته اینکه وقتی از تیونرهای موبایل استفاده می‌کنید حتما باید در یک محیط آرام و بدون هیچ صدای اضافی باشید تا میکروفون تیونر صدای درست را تشخیص دهد.

 4. نکته چهارم:

  به ترتیب قرارگیری تیغه‌ها در کنار هم توجه کنید.
  گاهی اوقات تیغه شما با نت اصلی آن تیغه فاصله ای دارد که شما نمی‌توانید تشخیص دهید که باید تیغه را به کدام سمت هدایت کنید تا به نت اصلی برسید. بم‌تر یا زیرتر. در چنین شرایطی بهتر است که به تیغه‌های کناری آن تیغه توجه کنید. ترتیب قرارگیری نوک تیغه ها به صورتی است که یک ردیف مثلث شکل در نوک تیغه ها دیده می‌شود. نوک این مثلث همان تیغه میانی و بم‌ترین نت ساز شماست.
  همین الان تصویر مقابل یکی از کالیمباهای رمیدو را ببینید. پس اگر تیغه‌ای از این ردیف خیل جلوتر یا عقب‍تر بود می‌توانید حدس بزنید که آن تیغه درست کوک نشده است.

کوک کردن کالیمبا بسیار ساده است. به نکات گفته شده در متن توجه کنید و سعی کنید با دقت این نکات را رعایت نمایید. از کوک کردن کالیمبا خود نگران نباشد و انجامش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *